no-img
مرسی فایل | فروشگاه فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق , پرسشنامه , رساله و مطالعات معماری

تحقیق مسجد جامع اصفهان- رشته باستان شناسی | مرسی فایل تخصصی ترین فروشگاه فایل


مرسی فایل | فروشگاه فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق , پرسشنامه , رساله و مطالعات معماری
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
تحقیق مسجد جامع اصفهان- رشته باستان شناسی
doc
۱۳۹۷-۱۱-۳۰
334کیلوبایت
فرمت فایل : ورد
گارانتی بازگشت وجه
27 صفحه
۶,۰۰۰ تومان
۶,۰۰۰ تومان – خرید

تحقیق مسجد جامع اصفهان- رشته باستان شناسی


تحقیق مسجد جامع اصفهان- رشته باستان شناسی
دارای 27 صفحه و با فرمت word و قابل ویرایش و آماده برای ارائه ، چاپ و کنفرانس می باشد.

فرمت فایل:  word
تعداد صفحات: 27 صفحه
آماده: برای ارائه ، چاپ و کنفرانس میباشد

قسمتی از متن تحقیق::

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد ابهر
موضوع :
مسجد جامع اصفهان
استاد:
جناب آقای دکتر ناهیدی آذر
تهیه کننده:
سالار عرب عامری
مسجد جامع (جمعه ) اصفهان
چکیده :
گروه مسجد: بنابر گفته کارشناس مرمت در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سازمان آب و فاضلاب استان اصفهان برای پی بردن به علت نم مسجد جامع اصفهان و رفع آن به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قول همکاری داد.
به گزارش خبرگزاری شبستان، در حالیکه از سه سال پیش موضوع رطوبت مسجد هزارساله جامع اصفهان به عنوان یک تهدید برای این اثر تاریخی مطرح است، هنوز علت این مساله مورد اختلاف دستگاههای مسئول قرار دارد. رطوبت و نم موجود نه تنها بخشهای مختلف این بنای تاریخی بلکه بناهای اطراف مانند بازارهای اصفهان و خانه شیخ بهایی را نیز در برگرفته است.
در حالیکه کارشناسان میراث فرهنگی نم موجود در این بناها را ناشی از فرسودگی لوله‌های فاضلاب که حدود 30 تا 40 سال قدمت دارد، می‌دانند، مسئولان سازمان آب و فاضلاب اصفهان این موضوع را تکذیب می‌کردند تا اینکه در حال حاضر این سازمان برای پی بردن به علت نم مسجد جامع اصفهان قول همکاری داده است.
بنابراین گزارش تلاش کارشناسان میراث فرهنگی برای پی بردن به علت نمناکی مسجد جامع تاکنون به نتیجه نرسیده و حدود سه سال است که ادامه دارد این مسجد به طور دائم با مشکل نم زدگی طبیعی ناشی از باران و برف مواجه بوده ولی این مساله مشکلی برای آن ایجاد نکرده است چون خاک اصفهان‌رسی است و این بنا به سبک خراسانی و با استفاده از خشت، گل و آجر ساخته شده است، خاصیت جنب نم و رطوبت بالایی نیز دارد.
مسجد جامع اصفهان 1400 سال قدمت دارد و تاریخ بنای آن به سال 156 هجری قمری و به زمان خلافت منصور خلیفه عباسی بازمی‌گردد که به دستور والی اصفهان ایوب بن زیاد و با هزینه مردمی ساخته شد نقشه اولیه حیاط شبستانها و ستون اطراف مسجد در دوره خلیفه عباسی، افزودن ستون از سمت حیاط به شبستانها در دوره آل بویه، ایجاد گنبدها در دوره سلجوقی، احداث مسجد و شبستان مظفری در دوره آل مظفر و نیز بسیاری از تزیین کاریهای این بنا در دوره صفوی صورت گرفته است.
مسجد جامع اصفهان در یک نگاه
صفویان مربوط می شود . اما در کاوش های باستان شناسی مراحل قبل از سلجوقی هم به دست آمده که به دوران آل بویه و قرن سوم هجری باز می گردد. در همین کاوش ها آثار قبل از اسلام نیز کشف شده است.
مسجد دارای ورودیهای متعدد است که هر یک فضای مسجد را به بخشهایی از بافت پیرامون آن مربوط می کند این ورودیها همه در یک زمان ساخته نشده اند و هر یک در مقطعی از تاریخ و در ارتباط با ساختمان درون و بیرون بنا به وجود آمده اند. گذرها و معابری که در گرداگرد مسجد وجود دارند بیانگر ارتباط گسترده ای است که مسجد با بافت قدیم شهر دارد.
مسجد جامع اصفهان با نقشه چهار ایوانی بنا شده و از آنجا که ابداعات هنری و معماری 15 قرن دوران اسلامی را در خود گرد آورده است یکی از بهترین آثاری به شمار می رود که در دنیای امروز شهرت دارد. با توجه به منابع و مآخذ مختلف این نکته مشخص می شود که مسجد جامع در طول زمان به سبب آتش سوزی و جنگ های متعدد و نا آرامی های دوران های مختلف آسیب فراوان دیده و دوباره بازسازی و مرمت شده است.
چهار ایوان اطراف میدان مشخص کننده شیوه مسجد سازی ایرانیان است که پس از احداث آن در سایر مساجد نیز رواج یافته است. این ایوان ها که به نامهای صفه صاحب در جنوب صفه درویش در شمال صفه استاد در مغرب صفه شاگرد در مشرق نامیده می شوند با تزئینات مقرنس سازی و کاربندی یکی از فنون بسیار جالب معماری ایران را بیان می دارد.
نمای داخلی صحن مسجد و کاشیکاری های آن مربوط به قرن نهم هجری است که احتمالاً مناره ها نیز مربوط به همین زمان می باشند . به طورکلی بنای کنونی مسجد جامع اصفهان شامل بخشهای زیر می باشد:
شبستان مسجد : این شبستان که بر ستون های مدور استوار است که با گچبریهای بسیار زیبا تزئین شده است. این قسمت مربوط به عصر دیلمیان است.
– گنبد و چهل ستونهای اطراف آن که در ایوان جنوبی مسجد واقع شده و در فاصله سالهای 465 تا 485 هجری قمری بنا شده است. این گنبد در زمان سلطنت ملکشاه سلجوقی و وزارت خواجه نظام الملک ساخته شده از نمونه های نادر ساختمان های عصر سلجوقی است. ایوانی که در جلوی این گنبد آجری واقع شده در اوائل قرن ششم هجری بنا گردیده و سقف آن از مقرنس های درشت ترکیب شده است. این گنبد دارای زیباترین طرحهای تزئینی ساخته شده از آجر و گچ میباشد.
گنبدی که در بخش شمالی حیاط مسجد واقع شده و قرینه گنبد خواجه نظام الملک است در سال 481 بنا گردیده است. احداث این گنبد را به ابوالغنائم تاج الملک یکی دیگر از وزرای عصر سلجوقی نسبت می دهند.
– ایوان معروف به صفه صاحب که در دوران سلجوقی ساخته شده و تزئینات آن مربوط به عصر قراقویونلو و صفوی است. در این قسمت کتیبه هائی از دورانهای مختلف از جمله صفویان به چشم می خورد.
– ایوان غربی معروف به صفه استاد که در عصر سلجوقی بنا شده و در دوره صفویان با کاشیکاری تزئین شده است . در این صفه علاوه بر خطوط ثلث و نستعلیق که به تاریخ 1112 هجری قمری و در زمان سلطنت شاه سلطان حسین کتابت شده عباراتی به خط بنائی بسیار زیبا و با امضاء محمد امین اصفهانی نوشته شده است.
با مطالعه این عبارات و دقت در خطوط بنائی این ابیات بسیار زیبا مشخص می گردد.
چون نامه جرم ما به هم پیچیدند بردند و به میزان عمل سنجیدند
بیش از همه کس گناه ما بود ولی ما را به محبت علی بخشیدند
رو به روی این ایوان، صفه شاگرد قرار دارد که در عصر سلجوقی بنا شده و در قرن هشتم و یازدهم هجری قمری در دوران حکومت ایلخانان و صفویه تزئیناتی به آن اضافه شده است.
این ایوان فاقد تزئینات کاشیکاری است و با مقرنس های آجری تزئین شده است. در این ایوان سنگ مرمر یکپارچه نفیسی است که در اطراف و بالای آن لوحه ها و کتیبه هایی نوشته شده است. در منتهی الیه ضلع شرقی مسجد جمعه صفه عمر واقع شده که کتیبه تاریخی هلال ایوان آن به سلطنت سلطان محمود آل مظفر اشاره می کند. تاریخ این کتیبه 768 هجری قمری است و خطاط آن عزیز التقی الحافظ می باشد.
در سقف این صفه خطوط تزئینی و تاریخی به چشم می خورد که با خط بنائی عبارات مذهبی و سازنده بنا به نام مرتضی بن الحسن العباسی الزینبی نوشته شده است . علاوه بر آن در این صفه نام استاد کاران دیگر همچون حسن کاروان کاشیکار و کوهیار الابرقوهی خطاط کتیبه محراب صفه به چشم می خورد.
– در شمال ایوان استاد شبستان کوچکی قرار دارد که زیباترین محراب گچبری مسجد را در بر دارد . این شبستان که به مسجد الجایتو نیز معروف است دارای محرابی است که به مثابه گوهری تابناک از هنر ایرانی در جهان از شهرتی عظیم برخوردار است. بر این محراب زیبا نام سلطان محمد خدابنده ایلخان مشهوری که قبل از تشرف به دین اسلام لقب الجایتو را داشت و بعد از مسلمان شدن خود را خدا بنده نامید و وزیر دانشمند او محمد ساوی و سال ساختمان آن یعنی 710 هجری قمری به چشم میخورد.موضوعات :

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + سیزده =