no-img
مرسی فایل | فروشگاه فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق , پرسشنامه , رساله و مطالعات معماری

تحقیق معماری افغانستان- رشته باستان شناسی | مرسی فایل تخصصی ترین فروشگاه فایل


مرسی فایل | فروشگاه فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق , پرسشنامه , رساله و مطالعات معماری
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
تحقیق معماری افغانستان- رشته باستان شناسی
doc
۱۳۹۷-۱۱-۳۰
193کیلوبایت
فرمت فایل : ورد
گارانتی بازگشت وجه
21 صفحه
۶,۰۰۰ تومان
۶,۰۰۰ تومان – خرید

تحقیق معماری افغانستان- رشته باستان شناسی


تحقیق معماری افغانستان- رشته باستان شناسی
دارای 21 صفحه و با فرمت word و قابل ویرایش و آماده برای ارائه ، چاپ و کنفرانس می باشد.

فرمت فایل:  word
تعداد صفحات: 21 صفحه
آماده: برای ارائه ، چاپ و کنفرانس میباشد

قسمتی از متن تحقیق::

موضوع تحقیق
معماری افغانستان
جایگاه تمدن و استراتیژیکی هرات در آئینه تاریخ
هرات یکی از قدیمی ترین ولایات افغانستان است که ریشه های آن به آریانای باستان می رسد. برخی منابع غربی هرات باستان را بنام آریا یاد نموده اند. چنانچه در نتیجه تحقیق زنده یاد اکادمیسین داکتر  عبدالاحمد جاوید هرات باستان بگونه های ذیل آمده است:« آریا:
 
Areia 
هرات یا هری، هریوا( هریرود=
Arius
) آرییا
Areia
 یونانی در اوستا
Haroiva
=
Haraeva
در سنگ نوشته نقش رستم هره ایوه
Haraiua
و هم محل « اسکندر شهر»
Alexandria Ariana
».
هرات قبل از کشف بحر هند در گذرگاه راه ابریشم قرار داشت و نقش بزرگ را در تجارت میان نیم قاره هند، شرق میانه ، آسیای مرکزی و اروپا  بازی می کرد. هرات از لحاظ موقعیت جغرافیایی  در طول تاریخ  بستر مناسب تلاقی مدنیت های شرق و غرب نیز به شمار  می رفت. ازینرو هرات یکی از گهواره های تمدنی تاریخ پر بار افغاستان شناخته می شود.  به قول آرنولد توین بی مورخ شهیر بریتانیا طلایی ترین دوران تاریخ افغانستان را عصر کوشانیان تشکیل می دهد که کابل، بلخ و هرات درین درخشش نقش بزرگی تاریخی را بازی می کردند. اما طلایی ترین دوران تاریخ هرات را سده پانزدهم  تشکیل می دهد  هنگامیکه شهر هرات به پایتخت پرجلال شاهان تیموریان مبدل گردیده بود.
جایگاه  تمدنی و  استراتیژیکی هرات به ویژه در عصر تیموریان مشغله فکری بسیاری پژوهش گران تاریخ وکارشناسان خارجی قرار داشته است. احمد رشید ژورنالست و کارشناس امور افغانستان و آسیای مرکزی در مورد عظمت تاریخی هرات در مشهور ترین اثرش« طالبان، اسلام، نفت و بازی بزرگ جدید» چنین می نویسد: « هرات گهواره تمدن و تاریخ افغانستان محسوب می شود. این شهر واحه ای در میان صحراست که سابقه آن به پنج هزار می رسد. دشت حاصلخیز هرات که 320 کیلومتر مربع وسعت دارد، چون نگینی در میان حلقه  کوه ها قرار گرفته است و گفته می شود حاصلخیز ترین خاک در آسیای مرکزی است. مورخ یونانی  «هرودت» هرات را سبد غذای آسیای مرکزی وصف کرده است.امپراطور بابر در خاطراتش نوشته است:« در تمام نقاط مسکون جهان شهری چون هرات وجود ندارد.». بریتانیا ییها  زیبایی هرات را به بخشی جزیره انگلیس تشبه کرده اند. جاسوس و جهانگرد انگلیس کاپتن« کنولی» در سال 1831 نوشت:« در میان تپه های سرسبز، روستاهای کوچک و زیبا، باغها و تاکستانها، و مزارع گندم قرار دارند. نهر های کوچک و زلال که از هر طرف دشت  حاصلخیز هرات را قطع می کنند، این مناظر دلربا را زیباتر ساخته است»… اولین بنای مسجد اصلی، در مرکز شهر به قرن هفتم میلادی برمی گردد که در سال 1200 میلادی به وسیله غوریان تجدید بنا گردید.
 در عصر های میانه، هرات هم مرکزی برای مسیحیت تحت نفوذ کلیسای« نستوری» و هم پایگاه مهم تصوف، یعنی نظریه زاهدانه اسلام به شمار می رفت. افرادی از پیروان« نقشبندیه» و« چشتیه»، انجمنهای اخوت صوفیه به مقامات وزارت و صدارت عظمی رسیده اند.
خواجه عبدا له انصاری در گذشته به سال 1088« پیر» هرات است. او شاعر، و فیلسوف و صوفی مشهوری بود و تا هنوز پیروان زیاد در افغانستان دارد.
 
…. شاهرخ فرزند تیمور و همسرش گوهر شاد پایتخت امپراطوری تیمور را در سال 1401 م از سمرقند به هرات منتقل کردند این شهر به اوج شهرتش رسید.
تیموریان اولین چادر نشینان بودند که  فرهنگ صحرا گردی  و چادر نشینی را با فرهنگ شهر نشینی دشتهای هموار فارس در هم آمیخت.آنان با ساختن دها مسجد، مدرسه،کتابخانه وتفریحگاه های عمومی در هرات، این شهر را  به شهر بناهای با شکوه تبدیل کردند.
«بهزاد» نقاش و میناتوریست مشهور در خدمت در بار تیموریان در آمده بود. بازار های هرات تولید کننده ای مرغوب ترین قالین ها، جواهرات، سلاح زره و کاشی بوده است.
علی شیر نوایی وزیر، نویسنده و شاعر شاهرخ می نویسد: « در هرات در هر قدمی که برداری به یک شاعر برمی خوری» . نوایی که در هرات مدفون است و شاعر ملی ازبکستان مدرن به شمار می رود، پدر ادبیات ترک« لقب» یافته است؛ زیرا قبل ازینکه سرودن شعررا  به فارسی شروع کند به ترکی شعر می سرود.جامی شاعر فارسی سرا نیزکه در هرات مدفون است در دربار الغ بیگ فرزند شاهرخ به سر می برد. وی همچنان ستاره شناس بود ودر رصد خانه اش در سمر قند به مطالعه نجومی می پرداخت. تقویم جامی در سال 1665م در دانشگاه آکسفورد به چاپ رسید.
در 1417 میلادی گوهر شاد که قبلاً دهها مسجد ساخته بود، بنای مجموعه کامل آرامگاه پیش ساخته خودش را در دامنه شهر که  مشتمل بر یک مسجد و مدرسه نیز بود، به پایان برد. این ارامگاه با ستون های نما کاری شده به وسیله کاشی آبی گلدار و گنبدی که دور تا دور آنرا نوشته های درخشان و خیره کننده آیات قرانی مزین کرده است، یکی از نمونه های عالی معماری اسلامی در سراسر جهان به شمار می رود.« بایرون» در سال 1937 هنگام مشاهده این مجموعه، آنرا « زیباترین نمونه رنگ آمیزی در هنر معماری که تا کنون انسان به خاطر جاودانه کردن رابطه خودش با خداوند ابداع کرده است»، توصیف نمود. وقتی گوهرشاد پس از ساختن 300 بنادر در افغانستان، ایران و آسیای مرکزی در سن هشتاد سالگی مرد، به سادگی روی قبرش نوشتند« بلقیس زمان». قسمت اعظم این بنای با شکوه را انگلیس ها در 1885 ویران کردند و شوروی سابق از ترس اینکه محل، پناهگاه مجاهدین نشود، پیرامون آنرا مین گذاری نمودند.»
تاریخ سیاسی هرات پر از فراز و نشیب است. چنانچه هرات همواره میدان لشکر کشی ها جنگهای اشغالگرانه، ویرانگرانه و گذرگاه جهان کشایان نیز بوده است. روی تصادفی نیست که تاریخ هرات  مشحون از مبارزات آزادی خواهانه و استعمار شکن بوده است.
 اسکندر مقدونی در  330 ماقبل میلادی ازین و ولایت گذشت.در سده  7 م توسط اعراب مسلمان فتح شد.  روایت می شود که هرات اولین ولایت افغانستان است که به دین اسلام گروید. اما هرات مثل اکثریت مناطق دیگر خراسان  با هجوم  چنگیزیان از بنیاد ویران ساخته شد و اهالی بومی آن قتل عام و یا آواره ساخته شدند. به قول احمد رشید« در حمله( چنگیز) بر هرات 1222 م بیش از 60 فیصد جمعیت آن از میان رفت». مثل مولا نای بلخ اکثریت عارفان، شعرا، هنر مندان و نقاشان این شهر نیز راه مهاجرت را در پیش گرفتند. در 1381  تیمور لنگ باوجودیکه یک پایش را در  جنگ با مردم هرات از دست داده بود  بعد از قتل عام  و تخریب  این شهر را اشغال نمود. بدین تر تیب برای دومین بار اکثریت اهالی بومی و روشنفکران هرات مثل مناطق دیگر مجبور به مهاجرت شدند. در 1506 شیبانیان آسیای مرکزی بر شمال افغانستان و هرات مسلط شدند. اندکی بعد هرات در تحت کنترول صفویان ایران قرار گرفت. اما در  سده هژدهم برای مدتی کوتاهی در تحت تسلط حکومت هوتکیان قندهار قرار گرفت.
در تاریخ معاصر افغانستان هرات از استبداد داخلی، تحجر ، تعصب و تجاوزات خارجی بیش تر از دیگران رنج کشید. هرات سراسر سده نزدهم را  در میان کشمکش های سرداران سدوزایی و محمد زایی و «بازی بزرگ» سپری نمود.
در سده نزدهم هرات یکی از دروازه های عمده ورودی به هندوستان تحت استعمار بریتانیا به حساب می آمد. چنانچه هرات در نیمه اول سده نزدهم در مرکز بازی بزرگ میان« فارود پالیسی» بریتانیا، روسیه تزاری و  حملات حکومت قاجاری ایران گیر افتید. هرات در محاصره ده ماهه ایران در سالهای 1837-38 قهرمانانه از خود دفاع کرد در نتیجه نخستین حماسه آزادی خواهی و مقاومت را در تاریخ معاصر افغانستان ثبت نمود. اما هنوز  زخم های محاصره هرات التیام نیافته بود که اینبار ادامه جنگ قدرت میان سرداران سدوزایی  و محمد زایی  از یک طرف و اشغال افغانستان توسط بریتانیا از جانب دیگر بلا های جدیدی برسر هرات نازل شد. چنانچه هرات در سال 1862 باری دیگر بعد از 10 ماه محاصره نظامی  در اوج فقر و گرسنگی از چنگال یک سردار جاه طلب  به چنگال سردار جاه طلب دیگر افتید. سر  انجام هرات سده نزدهم رادر اوج استبداد عبدالرحمن خان به پایان رسانید.موضوعات :

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =