no-img
مرسی فایل | تخصصی ترین فروشگاه فایل مبانی نظری,پیشینه تحقیق,پرسشنامه,رساله و مطالعات معماری

پروپوزال بررسی ارتباط میزان شایستگی مراقبت معنوی پرستاران با میزان امید به زندگی بیماران سرطانی | مرسی فایل | تخصصی ترین فروشگاه فایل


مرسی فایل | تخصصی ترین فروشگاه فایل مبانی نظری,پیشینه تحقیق,پرسشنامه,رساله و مطالعات معماری
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
پروپوزال بررسی ارتباط میزان شایستگی مراقبت معنوی پرستاران با میزان امید به زندگی بیماران سرطانی
doc
۱۳۹۷-۱۲-۰۸
44کیلوبایت
فرمت فایل : ورد
گارانتی بازگشت وجه
22 صفحه
۱۲,۰۰۰ تومان
۱۲,۰۰۰ تومان – خرید

پروپوزال بررسی ارتباط میزان شایستگی مراقبت معنوی پرستاران با میزان امید به زندگی بیماران سرطانی


 

پروپوزال بررسی ارتباط میزان شایستگی مراقبت معنوی پرستاران با میزان امید به زندگی بیماران سرطانی دارای22صفحه وبا فرمت ورد وقابل ویرایش می باشد.

 

منابع فارسی: دارد

منابع لاتین: دارد

نوع فایل: Word قابل ویرایش

تعداد صفحه: 22 صفحه

 

جزئیات و توضیحات پروپوزال::

 

نکته مهم: تمامی پروپوزال های این سایت همه موارد زیر را داراست:

بیان مسأله (تشریح ابعاد، حدود مسأله ، معرفی دقیق مسأله، بیان جنبه های مجهول و مبهم و متغیر های مربوط به پرسش های تحقیق ، منظور تحقیق ) :

اهمیت و ضرورت:

سوابق مربوط ( بیان مختصر سابقه تحقیقات انجام شده درباره موضوع و نتایج به دست آمده در داخل و خارج از کشور نظرهای علمی موجود درباره موضوع تحقیق ) :

پژوهش های داخلی:

پژوهش های خارجی:

فرضیه ها ( هر فرضیه به صورت یک جمله خبری نوشته شده است .) :

تعاریف مفهومی و عملیاتی متغیرها :

اهداف تحقیق ( شامل اهداف علمی۱ ، کاربردی ۲ و ضرورت های ۳ خاص انجا تحقیق ):

هدف کاربردی بیان نام بهره وران ( اعم از مؤسسات آموزشی و اجرایی و غیره ):

جنبه نوآوری و جدید بودن تحقیق :

نوع روش تحقیق:

انواع متغیرها (وابسته – مستقل و…):

جامعه، نمونه و روش نمونه گیری:

روش تجزیه و تحلیل اطلاعات :

فهرست جدیدترین منابع و مأخذ ( فارسی و غیر فارسی ) مورد استفاده در پروپوزال پایان نامه :

نکته : بعضی از پروپوزال ها به نسبت موضوع توضیحات و بندهای بیشتری نیز دارد.

قسمتی از متن پروپوزال

:

2ـ3ـ مقدمه و معرفی طرح (بیان مسئله) :
سرطان یکی از بیماری های شایع در دنیای متمدن امروزی است که تعداد افراد مبتلا به آن روز به روز افزایش می یابد. به گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2008 حدود 6/7 میلیون نفر در اثر ابتلا به بیماری سرطان جان خود را از دست دادند که از این تعداد بیش از 70% آنها در کشورهای در حال توسعه و کم درآمد زندگی می کردند (1). در همین سال، بیش از 12 میلیون نفر مبتلا به سرطان تشخیص داده شدند (2) و طبق برآورد های انجام شده تخمین زده می شود که در سال 2020 بیش از 15 میلیون مورد جدید ابتلا به سرطان در سطح جهان شناخته شوند (3). براساس جدیدترین آمار منتشر شده روزانه 100 نفر در ایران بر اثر بیماری سرطان جان خود را از دست می دهند. سرطان در ایران سومین عامل مرگ و میر می باشد (4). این روند رو به رشد شیوع سرطان را می توان به دلایلی همچون سالمندی جمعیت در جوامع توسعه یافته یا در حال توسعه، و روند های موجود در زمینه شیوع رفتارهای ناسالم نظیر استعمال دخانیات و اتخاذ شیوه های نادرست زندگی نسبت داد (1و3).
درمان سرطان تقریباً همیشه با روش های تهاجمی شروع می شود. جراحی می تواند موجب تغییراتی در شکل و ظاهر بدن شود. اشعه درمانی و شیمی درمان نیز ممکن است پس از جراحی انجام شود تا تعدادی از سلولهای میکروسکوپی سرطان را که در نقطه ای از بدن پنهان شده اند نابود کند. به دلیل طبیعت مزمن سرطان، بیمار مجبور است درمان طولانی مدت با داروهای سمی را بپذیرد. معالجه هفته ها یا ماه ها به طول می انجامد و عوارض جانبی آن می تواند به صورت تهوع، ریزش مو، خستگی، دردهای عضلانی، سوختگی های پوستی، تغییرات وزن و مشکلات روحی و روانی بروز نماید. بستری شدن های متعدد به منظور درمان می تواند مانع از ادامه یک زندگی طبیعی شود. قبل و بعد از شیمی درمانی احساس ترس و اضطراب در بیمار به وجود می آید که این امر به دلایل مختلفی از قبیل عوارض ناشی از شیمی درمانی، سوارخ کردن وردید جهت تزریق، احساس انزوا و گوشه گیری و از دست دادن حس استقلال در زندگی می تواند باشد. به علاوه عوارض جانبی آشکار ناشی از شیمی درمانی توانایی لذت بردن از جنبه های مختلف زندگی را از فرد بیمار سلب می کند. احساس تعارض زمانی پدید می آید که بیماری عود کرده و دوز بیشتری از داروی شیمی درمانی جهت درمان مورد نیاز باشد (5).
سرطان، تغییرات، فشارها و تاثیرات متفاوتی بر زندگی بیمار و خانواده وی می گذارد. پاسخ به سرطان به مواردی از جمله بیمار و ساختار روان شناختی وی، خانواده و محیط اجتماعی، ناتوانی ها و بدشکلی های ایجاد شده بستگی دارد و می تواند بر تمام سطوح فعالیت های بیمار اثر بگذارد (6). بحران های ناشی از سرطان سبب عدم تعادل و ناهماهنگی فکر، جسم و روح می شود. اما بیشترین حالت در این دوره برای بیمار حس یاس و ناامیدی است (7). در مطالعه ای که توسط ایروینگ، اشنایدر و کراوسون
Irving, L.M.
؛
Snyder, C.R. & Crowson, J.J
در سال 1998 بر روی زنان دانشجو صورت گرفت، مشخص شد آزمودنی هایی که براساس نمراتشان در مقیاس امید در دسته افراد امیدوار قرار داشتند، در مواجهه با نوعی تکلیف تصوری تشخیص و درمان سرطان نسبت به آزمودنی های ناامید از سبک های کنارآمدن امیدوارانه تری استفاده کردند(8). رلایف
Roleigh, E
در سال 1992 ذکر کرده است که به نظر می رسد سرطان نسبت به سایر ناخوشی های مزمن بیشترین تاثیر را روی امید داشته باشد(9).
امید از جمله مفاهیمی که در روﻳﺎروﻳﻲ ﺑﺎ ﻣﺸﻜﻼت و ﺗﻨﺶ ﻧﺎﺷﻲ از آن نقش مهمی دارد است و به عنوان یک عامل بالقوه قدرتمند در بهبود و سازگاری بیماران مؤثر است (10) به عبارتی امید باعث زندگی واقعی توأم با برنامه، هدف و مقصود می‌شود و نشانه سلامت روان است (11 و 12)
و بدون ارتقای آن زمینه برای پذیرش آموزش‌های درمانی و مراقبتی فراهم نمی‌شود،
(12 و 13) امید دربردارنده تصورات و توجه افراد به آینده است و باعث تلاشی با این تصور است که احتمال دارد نتایج مثبت حاصل شود. هر نوع مفهوم‌سازی از امید، چندبعدی، آینده‌نگر و فرآیندنگری آن را منعکس می‌کند. امید، توانایی باور یک احساس بهتر از آینده است. امید معمولاً به عنوان عامل مهمی در سازگاری، شرایط مبهم و رنج بردن است. (14).
تشخیص سرطان و نیز درمان های تهاجمی و طولانی مدت برای آن در بسیاری از موارد توانایی لذت بردن از زندگی را از بیمار سلب کرده(15و 16)؛ نیازهای معنوی بیماران را افزایش می هد (17)، آن ها را در خطر دیسترس معنوی قرار داده (18) و باعث می شود آن ها از فقدان هدف، ارزش و معنی در زندگی رنج ببرند (19). معنویت یکی از حیطه های کلیدی در مراقبت از مبتلایان به سرطان در مراحل پایانی حیات است که می تواند تضمین کننده کیفیت بالای مراقبت های اعمال شده برای این گروه از مبتلایان هم باشد (20). بیمارانی که سلامت معنوی آنها تقویت می شود به طور موثر می توانند با بیماری خود سازگار شوند و حتی مراحل آخر بیماری خود را به خوبی بگذرانند (21). در این میان، پرستاران همواره در مراقبت از بیمار با مفاهیم معنوی درگیر می باشند، زیرا معنویت به عنوان یک منبع مهم در مقابله با بیماری سرطان شناخته شده است، به طوری که می تواند موجب ارتقای عزت نفس بیمار، احساس هدفمندی و معناداری در زندگی برای او گردد (22).
درک بعد معنوی از وجود انسان برای پرستاران بسیار با اهمیت است چرا که پرستاری رشته ای است کل نگر که به تمامی ابعاد وجودی انسان توجه دارد(23). و تعیین کننده ی آن است که افراد چگونه به بیماری خود و انتظارات همراه آن پاسخ می دهند. مقصود، مداخلات پرستاری است که به منظور برآورده سازی نیاز های معنوی بیماران به کاربرده می شوند. در نتیجه مراقبت معنوی یک بخش ضروری و حیاتی مراقبت دهنده است(24).
نتایج مطالعه احمدی فراز و همکاران نشان داد که سلامت معنوی، هسته مرکزی سلامت در انسان است؛ از این رو، ایجاد و بهبود سلامت معنوی ممکن است یکی از راه های مناسب سازگاری با بیماری باشد(25).
بنابراین می توان گفت مراقبت معنوی مرکز و قلب موجودیت انسان است و پرستارانی که مراقبت معنوی را ارائه می نمایند در بطن و قلب افرادی که از آنها مراقبت می کنند، قرار دارند (26). طی ارایه مراقبت معنوی یک ارتباط عمیق، صمیمی و ماورایی بین پرستار و بیمار ایجاد می شود. پرستار معنی معنویت را از دید هر یک از بیماران شناسایی و به او کمک می کند تا به یک قدرت برتر متصل گردد(27).
محققین تاکید می کنند مراقبت معنوی، مراقبتی است که نیازهای معنوی و روانی انسان ها را در هنگام برخورد با تروما، بیماری یا نگرانی شناسایی می کند و به آنها پاسخ می دهد (28). شایستگی معنوی در مراقبت معنوی به مجموعه ای از مهارت ها اشاره می کند که در فرایند پرستاری بالینی به کار می رود (29). مولفان دیگری نیز طبیعت و محتوای شایستگی های پرستاری را در مراقبت های معنوی توصیف کرده اند (30 و 31).
تحقیقات بسیاری روی معنویت و سلامت انجام شده است و در این رابطه خزاعی می نویسد، تقسیم ابعاد در دو جایگاه فردی و جمعی است، در جایگاه فردی، ابعاد جسمی، روانی، احساسی و معنوی اهمیت دارد و در جایگاه جمعی، ابعاد اکولوژیک و جغرافیا، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و باز هم بعد معنوی اهمیت پیدا می کند. یعنی تدریجاً بعد معنوی چه در جایگاه فردی و چه در ابعاد جمعی، جای خود را در نظام سلامت پیدا کرده است، در واقع، سلامت معنوی، قلب نظام سلامت و نظام آموزشی کشور می باشد. مراقبت معنوی، از چهار طریق بر روی سایر ابعاد سلامت(جسمی، روانی، اجتماعی) نیز تاثیر می گذارد: 1.رفتارهای بهداشتی؛2.حمایت اجتماعی؛ 3. حمایت روانی

جسمی؛ 4. اثرات مافوق طبیعی. نتیجه ی این تاثیرات، اطمینان، آرامش، رضایت خاطر و نشاط در افراد جامعه و پیشگیری از بیماری، افزایش تحمل بیماری، بهبود سریعتر بیماری و…است.(32).
یافته‌های برخی مطالعات نشان داده‌اند که امید (33) و سلامت معنوی (34) عوامل معنا‌دار در زندگی هستند که به افراد کمک می‌کند تا با بیماری سازگار شوند، تنش روانی خود را کاهش داده و کیفیت زندگی و سلامت روانی ـ اجتماعی خود را ارتقا دهند.
از آنجا که انسان‌ها موجوداتی زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی هستند، پرستاران برای تأمین مراقبت معنوی مطلوب باید دانش و درک خود را از معنویت گسترش داده و آن را با مراقبت پرستاری تلفیق کنند.
(35)
همچنین
موقعیت‌های زندگی که نقش و تأثیر خاصی بر امید داشته‌اند را بررسی کنند و به دنبال خلق محیطی باشند که فرصتی را برای دست یابی به اهداف (سلامتی) فراهم کنند، دیدگاه‌های فرد را مورد قضاوت مجدد قرار دهند و ارزش‌ها را یادآوری و وقایع رنج‌آور زندگی و مرگ را معنی‌دار نمایند (13)
مطالعات مختلف نشان‌دهنده تأثیرات مثبت عبادات، نماز و دعا را بر میل به زندگی، احساس خوب‌بودن و شادی، کاهش اضطراب و تنش، اثربخشی روان‌درمانی و تقویت سایر فرآیندهای درمانی، در اکثر فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف می‌باشد (36).
با توجه به افزایش شیوع سرطان و اهمیت تاثیر این بیماری بر روی تمام ابعاد زندگی افراد مبتلا و این که در جامعه ی ما به مفهوم امید به زندگی و ارتباط آن با مراقبت معنوی و عوامل مرتبط با آن در بیماران سرطانی کمتر پرداخته شده است، شناخت این عوامل به کارکنان بهداشتی و درمانی جامعه کمک می کند تا فعالیت های خود را در جهت ارتقای سطح سلامت و بهبود امید به زندگی سازمان دهی کنند و در نتیجه با توجه به نقش مهم عوامل روان شناختی در کاهش امید به زندگی بیماران مبتلا به سرطان امید است که پژوهش حاضر راه گشای موثری در بهبود امید به زندگی این قبیل بیماران باشد. بر همین اساس پژوهش حاضر با هدف
تعیین

ارتباط میزان شایستگی مراقبت معنوی پرستاران با میزان امید به زندگی بیماران سرطانی
صورت می گیرد.
2ـ4ـ بررسی متون
Literature Review
(در صورت نیاز می‌توانید از صفحات اضافی استفاده نمایید) :موضوعات :

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 11 =