no-img
مرسی فایل | تخصصی ترین فروشگاه فایل مبانی نظری,پیشینه تحقیق,پرسشنامه,رساله و مطالعات معماری

پیشینه و ادبیات نظری صادرات خدمات فنی و مهندسی | مرسی فایل | تخصصی ترین فروشگاه فایل مبانی نظری,پیشینه تحقیق,پرسشنامه,رساله و مطالعات معماری


مرسی فایل | تخصصی ترین فروشگاه فایل مبانی نظری,پیشینه تحقیق,پرسشنامه,رساله و مطالعات معماری
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
پیشینه و ادبیات نظری صادرات خدمات فنی و مهندسی
doc
۱۳۹۸-۰۵-۲۷
216کیلوبایت
فرمت فایل : ورد
گارانتی بازگشت وجه
48 صفحه
۱۵,۰۰۰ تومان
۱۵,۰۰۰ تومان – خرید

پیشینه و ادبیات نظری صادرات خدمات فنی و مهندسی


پیشینه و ادبیات نظری صادرات خدمات فنی و مهندسی(فصل دوم پایان نامه،پیشینه،ادبیات پژوهش ،کارشناسی ارشد ،مفهوم ،مبانی نظری،مبانی نظری وپیشینه تحقیق ) دارای 48 صفحه وبا فرمت ورد وقابل ویرایش می باشد

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
نوع فایل: ورد و قابل ویرایش با فرمت .doc

گارانتی بازگشت وجه: دارد ( کیفیت این فایل تضمین شده است درصورت هرگونه مشکل یا نارضایتی احتمالی مبلغ شما بازگردانده می شود)

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری::

 

2-1- خدمات فنی و مهندسی
از آنجا که تعریف دقیق هر واژه به تبیین صحیح آن واژه و مباحث مرتبط کمک شایانی می‌کند، لازم است تعریف جامع و قانونی از این موضوع داشته باشیم. بر اساس ماده (1) آئین نامه مقررات حمایتی دولت برای صادرات خدمات فنی و مهندسی، «صادرات خدمات فنی و مهندسی» عبارت است از: «صادرات مجموعه فعالیت‌های هدفدار مهندسی، تدارکات، اجرا، ساخت، تعمیر کالا و تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی، نصب و راه اندازی، نظارت و آموزش‌های مربوط، انتقال دانش فنی، فعالیت‌های نرم افزاری (مدیریت، طراحی، مشاوره، خدمات انفورماتیک)، مطالعات توسعه و نظایر آن‌ها به نحوی که صدور کالای صرف‌محسوب نشود». برابر تعریف فوق، صادرات خدمات فنی و مهندسی دامنه گسترده‌ای از فعالیت‌ها را در بر می‌گیرد، لذا در صورتی می‌توان از پتانسیل‌های فراوان موجود در تمامی این زمینه‌ها به نحوی هماهنگ استفاده کرد که امکان هماهنگی و سازماندهی داخلی برای انجام عملیات فنی و مالی در خارج از کشور از طریق اعمال حمایت‌های اداری، مالی، سیاسی، اقتصادی و حقوقی- قانونی کارآمد، جامع و هدفمند پشتیبانی شود.
چهار ویژگی اصلی خدمات عبارت است از:
1- ناملموس بودن:
یعنی نمی توان آن‌ها را قبل از خرید لمس کرد یا دید؛ لذا مدیریت مناسب در بازاریابی خدمات باید سعی در قابل لمس کردن خدمات قابل ارائه خود کند و یا منافع حاصل از کاربرد این خدمات را از طریق روش‌های اطلاع رسانی نظیر تصاویر، مجلات و غیره به مشتریان اعلام کند.
2- نامشابه بودن و ناپیوستگی:
کیفیت خدمات اغلب متفاوت و ناپیوسته است و اغلب وابسته به افراد یا شرکت‌هایی است که آن را ارئه می‌دهند. به همین دلیل کیفیت آن‌ها بر اساس علامت تجاری مانند کالا تعیین نمی شود، بلکه امکان تغییر کیفیت در زمان‌ها و مکان‌های متفاوت در یک موضوع وجود دارد، لذا اثبات پیوستگی در کیفیت خدمات و حفظ این نگرش در مشتریان بسیار مشکل است. چه بسا گروهی که با کیفیت خوب عمل کرده اند، در آینده آن گونه عمل نکنند.
3- تفکیک‌ناپذیری:
این عامل با ناپیوستگی نیز مرتبط است، زیرا در اغلب موارد، مشتریان و مصرف‌کنندگان نه می‌توانند و نه می‌خواهند خدمت را از مجموعه وضعیت و شرایط دریافت خدمت و ارائه‌دهنده آن جدا کنند. مثلاً کیفیت خدمات آموزشی بسیار خوب در یک محیط آموزشی نمی‌تواند از سایر خدمات جانبی آن نظیر کتابخانه، رستوران، پارکینگ، سیستم ثبت نام، محیط کلاس‌ها و فضای اداری و آموزشی تفکیک شود و اگر این عوامل جانبی ضعیف باشند، گیرنده خدمات علی رغم کیفیت مناسب آموزش نمی تواند از آن راضی باشد.
4- غیر قابل ذخیره بودن:
ذخیره موجودی کالا حتی در مورد محصولات نیز دشوار است و احتمال فساد و ضایع شدن علاوه بر هزینه‌های معمول انبارداری کالا از عواملی است که ذخیره کالا با آن مواجه است. اما ذخیره خدمات مانند ذخیره و نگهداری کالا تعریف نمی‌شود، بلکه هزینه ذخیره و نگهداری یک خدمت معادل هزینه نگهداری فرد یا شرکتی است که ان خدمت را ارائه می‌دهد به علاوه وسایل مورد نیاز انجام آن خدمت (سعادت و همکاران، 1385).
2-2-1- تاریخچه خدمات فنی و مهندسی در جهان
خدمات به واسطه آنکه مانند کالا عینی و قابل لمس نیستند، لذا مسائل مرتبط با آن همواره تا حدودی در پرده ابهام است. تاریخچه صدور خدمات و خصوصا خدمات فنی و مهندسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این وجود آنچه که مشخص است، صدور خدمات فنی و مهندسی یا عرضه دانش فنی و فن آوری به مفهوم امروزی بعد از جنگ جهانی اول شروع شد و با پیشرفت علوم و تکنولوژی روز به روز توسعه یافت.
شکل گیری صدور خدمات فنی و مهندسی برای بهره گیری از منابع کشورهای دیگر در واقع از تحولات ناشی از انقلاب صنعتی نشأت گرفت و انعطاف پذیری در طراحی، هزینه و قیمت دانش فنی عامل اصلی آن تحولات بود (احمد و همکاران
– Ahmed et al.
، 2004).
ما حصل رشد فناوری، عرضه کالاها و خدمات با قیمت معقول و جلب اعتماد مصرف کنندگان و رساندن کالا به دست مشتری در اسرع وقت می باشد. لذا دامنه صدور خدمات فنی و مهندسی در جهان روز به روز توسعه بیشتری یافته است. نیاز کشورهای مختلف جهان به جذب دانش فنی و نوآوری در زمینه صنعت و خدمات سبب شده است بازار صادرات خدمات مهندسی از رونق و شکوفایی خاصی برخوردار باشد. تقریبا تا همین اواخر، صدور خدمات فنی و مهندسی تحت سلطه پنج کشور
OECD
(سازمان توسعه همکاری های اقتصادی) قرار داشت که مهم تر از همه آنها ایالات متحده آمریکا بود. در پنج سال گذشته شماری از کشورهای صنعتی و در حال توسعه، تجارت خارجی خدمات خود را به شکل قابل ملاحظه ای گسترش دادند که در همه موارد ابتکار این امر با دولت های آنها بوده است (اسدی و همکاران، 1383).
در سال 2005 ارزش تجارت جهانی سالانه 6 هزار میلیارد دلار برآورد شده است. از این میزان سهم تجارت خدمات بطور متوسط 250 میلیارد دلار می باشد. از مجموع تجارت خدمات در جهان، 228 میلیارد دلار سهم خدمات فنی و مهندسی به همراه یافته های تحقیق و توسعه است (
WTO, 2004
).
نکته حائز اهمیت اینکه بر اساس آمار سازمان تجارت جهانی طی سال های 1990 تا 2004میلادی، ارزش صدور کالا در جهان به طور متوسط 21 درصد افزایش داشته است، در حالیکه در همین دوره ارزش صادرات خدمات 26 درصد افزایش داشته است و در بین انواع مختلف خدمات صادر شده، صادرات خدمات فنی و مهندسی با 37 درصد از کل صادرات خدمات بیشترین سهم خدمات صادر شده را به خود اختصاص داد (
WTO, 2004
).
اگر چه در این دوره، کشورهای صنعتی به ویژه ژاپن و آمریکا اغلب در صدر کشورهای جهان قرار گرفته اند، اما رشد برخی از کشورهای تازه صنعتی شده و در حال توسعه آسیایی مانند ایران در رتبه های قابل توجه جدول صادرات خدمات فنی و مهندسی، نشان از توجه روزافزون کشورهای مختلف به تجارت در این بخش است.
آمارها نشان می دهد حجم تجارت خدمات فنی و مهندسی در خاور میانه هر سال به 60 میلیارد دلار می رسد و در این میان کشوری مانند ترکیه توانسته است از محل صدور خدمات فنی و مهندسی قرار داد اجرای 700 پروژه به ارزش 21 میلیارد دلار و 20 کشور را منعقد کند.
2-2-2- تاریخچه خدمات فنی و مهندسی در ایران
همان گونه که در ابتدای تاریخچه جهان گفته شد، اطلاعات زیادی در مورد تاریخچه صدور خدمات فنی و مهندسی در دسترس نیست. اما مسلما از آنجائیکه ایران در گذشته های دور از قدرت های بزرگ جهان، مهد تمدن و سرآمد دانش و صنعت آن دوران بوده است، می تواند از بانیان صادرات خدمات و البته خدمات فنی و مهندسی باشد. گواه این ادعا همین بس که مسجد تاج محل در کشور هندوستان حاصل هنر نمایی دستان توانای معماران ایرانی است. با این وجود تاریخچه مدون و منظومی از اولین صادرات فنی و مهندسی در ایران در دسترس نیست، اما آنچنان که مشهود است متأسفانه صنعت در تاریخ ایران به دلایل مختلف سیر صعودی پیدا نکرده است (صادقی، 1385).
انقلاب صنعتی همانند اروپا و آمریکا هیچگاه در ایران حادث نشد و حرکت های مثمر ثمری که بتواند این کشور را در زمره قدرت های صنعتی جهان قرار دهد یا حداقل روی پاهای خودش بایستد، صورت نگرفت. اولین قدم ها در حدود 60 سال قبل و در پی رشد صنعتی حادث شد که مهم ترین دلیل این حرکت ها جنگ دوم جهانی و به خاطر حضور بیگانگان در کشور و در راستای مقاصد آنان بود. پس از آن تا بعد از انقلاب اسلامی در کشور ایران و در زمینه رشد صنعتی که زیر بنا و لازمه صادرات خدمات فنی و مهندسی است، اتفاق خاصی رخ نداده است. پس از انقلاب، بواسطه جنگ ایران و عراق و تحریم هایی که گریبانگیر کشور ما شد، احساس نیاز به رشد صنعتی، کشور را تا جایی پیش برد که کم کم مهندسین و تکنسین های ایرانی دست به کارهای بزرگی زدند. بطوریکه می توان گفت رشد صنعتی ایران در حدود شش تا هفت سال بعد از جنگ با تمام دوره اواخر قاجار و پهلوی برابری می کند و البته این رشد پس از دوران سازندگی در کشور، همچنان سیر صعودی خویش را ادامه می دهد. با این وجود ارتقاء صنعتی کشور بخاطر نداشتن ریشه های عمیق فرهنگی و عدم زیر ساخت و بستر فرهنگ صنعتی، همچنان دچار مشکل است (سعادت و همکاران، 1385).موضوعات :

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − دوازده =