no-img
مرسی فایل | فروشگاه فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق , پرسشنامه , رساله و مطالعات معماری

پیشینه و مبانی نظری یادگیری و مشارکتی | مرسی فایل تخصصی ترین فروشگاه فایل


مرسی فایل | فروشگاه فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق , پرسشنامه , رساله و مطالعات معماری
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
پیشینه و مبانی نظری یادگیری و مشارکتی
doc
۱۳۹۸-۰۴-۲۳
99کیلوبایت
فرمت فایل : ورد
گارانتی بازگشت وجه
92 صفحه
۱۵,۰۰۰ تومان
۱۵,۰۰۰ تومان – خرید

پیشینه و مبانی نظری یادگیری و مشارکتی


پیشینه و مبانی نظری یادگیری و مشارکتی(فصل دوم پایان نامه،پیشینه،ادبیات پژوهش ،کارشناسی ارشد ،مفهوم ،مبانی نظری،مبانی نظری وپیشینه تحقیق ) دارای 92 صفحه وبا فرمت ورد وقابل ویرایش می باشد

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
نوع فایل: ورد و قابل ویرایش با فرمت .doc

گارانتی بازگشت وجه: دارد ( کیفیت این فایل تضمین شده است درصورت هرگونه مشکل یا نارضایتی احتمالی مبلغ شما بازگردانده می شود)

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری::

 

مبانی نظری وپیشینه تحقیق یادگیری ومشارکتی
فصل دوم
ادبیات پژوهش
یادگیری چیست ؟
برای رویارویی با انبوه چالشهایی که آینده در دل خود پنهان داشته است ، جامعه بشری در تلاش برای رسیدن به آرمانهایی چون صلح ، آزادی و عدالت اجتماعی ، آموزش وپرورش را سرمایه‌ای اجتناب ناپذیر می داند.( ژان دلور ، رئیس کمیسیون بین‌المللی آموزش و پرورش قرن بیست و یکم ، به نقل از ادیب نیا )
از نظر ادیب نیا ( 1385) یادگیری به معنای تغییر در رفتار ، از راه تجربه (‌تاثیر متقابل فرد بر محیط و محیط برفرد )‌ در انسان ایجاد می شود و مشتمل بر طرز تفکر ، مهارت‌های ذهنی و مهارت‌های فیزیکی است .بنابراین نقش استراتژیک ونهادی مدرسه همانا ایجاد یادگیری در فراگیران است .
نظریه‌های مختلفی در مورد یادگیری است که اهم آن عبارتند از :
الف ) یادگیری رفتار گرایان
یادگیری از این دیدگاه عبارتست از تغییرات کم و بیش دائمی در رفتار بالقوه که در اثر تجربه حاصل می‌شود ( به نقل از نوروزی و دیگران ، 1382)
بر طبق این نظر ،‌تغییرات موقتی در رفتار مانند هیجانات ،‌ خستگی و نظایر آنها یادگیری به حساب نمی ایند از طرفی تاکید بر این است که تغییرات حاصل در رفتار بر اثر تجربه رخ داده باشد . همچنین رفتار بالقوه برای این اطلاق میشود که گاهی رفتار یادگرفته شده ممکن است در ظاهر مشهود نباشد .( نوروزی ، 1376 ، ص 16و 17)
ب) یادگیری از دیدگاه شناخت گرایان
1- یادگیری مستقل از تقویت صورت می گیرد 2- ذهن فعال است 3- نقش معلم تسهیل کنندگی است، لذا تعامله سه جانبه ( معلم – دانش آموز- محیط ) وجود دارد .
4- دانش آموزان فعال و پویا و کاوشگرند .
5- مطالب باید بر تحول روانی دانش آموزان مبتنی باشد و اندازه‌گیری رشد عقلانی آنها در فضایی آزاد با طرح سوالات متوالی انجام می‌پذیرد .
6- معلم مطالب خود را در ابتدا بیان نمی‌کند بلکه زمینه لازم را برای تفکر وپویایی فراهم می‌سازد و از طریق ایجاد مسئله ، فرآیند حل آن را در دانش آموزان تقویت می‌کند.( ادیب نیا ، 1385)
3) یادگیری از دیدگاه فراشناخت
یادگیری از این دیدگاه عبارتست از آگاهی ، هدایت وسازمان شناخت فرد ( سیف ، 1379)
فرا شناخت به معنای « شناسایی و دانش انسان نسبت به فرایندها و تولیدات شناختی خود ( ادیب نیا ، 1385) .
استراتژیهای یاد دهی ویادگیری به عنوان ابزاری طبیعی در کلاس درس بکار برده می شوند تا اسباب تغییراتی مطلوب را بوجود می‌آورند ، کار بست این استراتژی‌ها می‌تواند به حق زمینه درگیری علمی ، شادابی عاطفی ، سازندگی وخلاقیت ، پختگی و بلوغ فکری و خود مسئولیت پذیری اجتماعی را در دانش آموزان فراهم آورد و همزمان حس اعتماد به نفس آنها را در جهت یادگیری تقویت کند تا با حداکثر انرژی از طریق خود راهبری به امر یادگیری بپردازد و با مشارکت سایر دانش آموزان ،‌گروههای فعال را تشکیل دهند و کلیه فرایندهای یادگیری کلاس را آگاهانه زیر نظرداشته باشند . از این طریق می‌توان زمینه به قدرت رساندن علمی خود شاگردان را به طور واقعی فراهم کرد .( ادیب نیا ، 1385)
ایجاد جو مناسب ، صمیمی و فضای راحت در کلاس از مهمترین ارکان یادگیری می باشد که اضطراب و نگرانی یادگیرندگان را کاهش می دهد ، باید به عقاید دانش آموزان احترام گذاشت .
در تصمیم‌گیریهای خود از آنان نظر خواهی کنیم . اعتماد کردن به یادگیرندگان باعث رشد شخصیت آنها می‌شود ابراز نظر در کلاس توسط فراگیران شور و شوق به یادگیری ایجاد می کند باید به گونه‌ای عمل کرد تا دانش آموزان سرشار از هیجان و شادی شوند زیرا در این حالت سخت کوشا‌ترند که می‌تواند با استفاده از بیانات شورانگیز ، عوامل شادی بخش مثل سرود ، نمایش ، بازی ، سرگرمی ، مسابقه و …. این جو را ایجاد کرده توجه به علایق آنها نیز مهم می باشد . همچنین اگر نسبت به ما احساس رابطه نزدیکی کنند گوش دادن به مسائل و مشکلات یادگیرندگان و آشنایی با حالات روانی – عاطفی یادگیرنده در ایجاد فضای بدون فشار در کلاس موثر است . خوش اخلاق بودن معلم ،‌باعث ایجاد آرامش و جذب یادگیرنده به کلاس درس و محتوای آموزش موثر است .( محبوبه غفوریان ، اینترنت ، 1387)
تنوع در روش تدریس به ایجاد جاذبه درسی منجر می‌شود . اختصاص بخشی از وقت کلاس درس ، به ویژه در انتهای وقت کلاس به گفت و گو درباره روش تدریس و جو کلاس می‌تواند در بهبود و افزایش کیفیت فرایند یادگیری یاددهی مفید باشد . ارائه کنفرانس به وسیله فراگیران داوطلب باعث رشد فردی و اجتماعی و … می‌شود سختگیری در این که دانش آموز با تلاش مطلب را فراگیرانه نه اینکه بوسیله معلم سهل و آسان دریافت کند یکی دیگر از اقدامات لازم می باشد .
یکی دیگر از مواردی که باعث بیدار شدن انگیزه یادگیری در فراگیران می شود سازماندهی کلاس است به عنوان مثال : صندلی‌ها را در وضع مناسب قرار دهیم آن را پاکیزه و مرتب کنیم . همچنین اگر هنگام تدریس دانش آموزان را درحین آموزش درگیر کنیم کلاس از حالت خشک خارج شده و با نشاط می‌شوند اگر بگوییم فراموش می‌کنند ، اگر یاد دهیم بخاطر می‌سپارند و اگر درگیر کنیم یاد می‌‌گیرند ، انجام تمرینات زیاد سبب تعمیق یادگیری و بروز خلاقیت‌های آنان می شود . مطالب درسی باید به گونه‌ای ارائه شود که مشکلات یادگیرنده را برطرف کند . همچنین باید معلم بین مطالب جدید و مطالب جلسات قبل یک ارتباط منطقی برقرار کند .( همان منبع )
سیر تحول برنامه‌های درسی علوم درجهان
تا قرن شانزدهم جنبه‌های نظری و علمی علم در دو مسیر مجزا به پیشرفت خود ادامه می‌داد ، دانشمندان و فیلسوفان قدیم بطور نظری تصورات و عقاید خود را درباره جهان ابراز می داشتند ، در همین حال صنعتگران بدون توجه و آگاهی از نظریات دسته اول مشغول کار صنعتی بدند و در حقیقت اندیشه و عمل از هم جدا بود . در آن زمان علم با مفهوم تجربی مطرح نبود و صرفاً جنبه نظری داشت و جزء سرگرمی دانشندان به حساب می‌آمد پیوند این دو (‌اندیشه و عمل ) در قرن شانزدهم و هفدهم را می‌توان آغاز علوم جدید دانست ، یعنی آغاز علومی که در آن مشاهده و تجربه ونیز تئوری و ارتباطهای ریاضی به کار رفته است ( صفوی ، 1365، ص 21- 20)
از آن پس به جنبه‌های عملی و تجربه‌ی علوم بیشتر توجه شد و « علم » با مفهوم (
Science
) در جهان مطرح گردید و

– experimental sciences
علوم تجربی توانست در کنار علوم نظریموضوعات :

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 7 =